Психологія 

Моральне насильство на роботі: як розпізнати та дати відсіч маніпулятору?

Психологічний клімат на роботі – важлива складова загальної ефективності колективу. Від морального настрою залежить злагодженість роботи, мотивація співробітників рухатися до спільної мети. Коли всі учасники дивляться в один бік, підвищується можливість отримання високих результатів.

Але на практиці так відбувається не завжди. Якщо в колективі стосовно когось практикується буллінг (травлення), робота перетворюється на щоденну каторгу. Моральне насильство на роботі – грубе порушення особистих кордонів людини. Воно переходить рамки субординації та морально-етичних норм, унаслідок чого жертва нападок почувається безпорадною перед пресингом. Наслідок морального насильства – неврози, депресія, апатія, професійне вигоряння та втрата інтересу до своєї діяльності. Хороша новина полягає в тому, що факт емоційного шантажу можна відстежити і дати супротивникові гідну відсіч.

Маніпуляції та булінг як складові морального насильства

Термін «маніпуляція» походить від латинського слова «manipulus». Спочатку воно означало «дія спритністю рук» і використовувалося буквально, позначаючи дії ляльководів. Пізніше маніпуляції надали переносного значення, а його синонімами стали хитрість та махінація.

Для початку давайте визнаємо, що до різноманітних маніпуляцій вдаються всі, і це нормально. Навіть новонароджена дитина вже несвідомо маніпулює, коли, вередуючи, проситься їсти, пити чи на ручки. Підкріплена позитивним досвідом, техніка маніпулювання використовується людиною і в подальшому житті. Однак у свідомому віці гарна вона доти, доки не перетворюється на емоційне насильство. Прояви таких якостей особистості спостерігається у людей, різною мірою схильних до психопатії та нарцисизму. Через особливості свого характеру такі люди часто займають керівні пости, що дають їм певні повноваження та владу. Тому деспотичне керівництво у нашому світі не є рідкістю. Так, статистичні дослідження SuperJob вказують на те, що з 3000 опитаних працівників емоційному шантажу піддається 55% з них.

Related posts